Slováci pomôžu riešiť taliansky problém s medveďmi

Obe krajiny majú problém vyrovnať sa s rastúcim počtom stretnutí medzi ľuďmi a zvieratami.

Veľkosť písma:A|A+

Taliansko sa zaujíma o prístup Slovenska k narábaniu so svojhlavými medveďmi. Čoskoro by mohla nasledovať priama pomoc.

Štátna ochrana prírody (ŠOPSR) má od roku 2014 v troch krajoch zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má zabrániť tomu, aby divé medvede križovali cesty s miestnymi obyvateľmi, turistami a farmármi. Toto leto sa zástupcovia Talianska plánujú stretnúť so slovenskými kolegami a podeliť sa o skúsenosti.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Talianski predstavitelia nás požiadali o pomoc s výkladom európskej legislatívy v oblasti starostlivosti o chránené živočíchy. Žiadali aj praktické rady, ako postupovať v konkrétnych situáciách,“ uviedol v komentári Juraj Smatana zo ŠOPSR regionálne médiá.

Zásahový tím zdôrazňuje potrebu monitorovať pohyb a správanie medveďov a zvyšovať povedomie verejnosti s cieľom predchádzať stretnutiam s medveďmi. Slovenský tím sa zameriava najmä na zvieratá, ktoré stratili plachosť a začali sa približovať k ľudským sídlam. Tím už niektoré z týchto tém prediskutoval v konferenčnom hovore so svojimi kolegami z talianskeho regiónu Trentino – Alto Adige.

Slovensko má problém zvládnuť nárast počtu stretnutí s medveďmi. Viaceré prípady útoku medveďov na turistov, a to aj na turistickom chodníku v Nízkych Tatrách a v podoblasti Poľana. To podnietilo výzvy na urýchlené riešenie takzvaného „problému medveďov“.

Taliansko má svoj vlastný prípad smrteľného stretnutia s medveďom. Ešte v apríli 2022 napadol medveď na lesnom chodníku miestneho bežca a spôsobil mu smrteľné zranenia. Po prípade sa miestna správa rozhodla utratiť najmenej tri medvede, ktoré vykazovali problematické správanie – krok, ktorý sa stretol s kritikou ekológov, ktorí tvrdili, že išlo o prvé stretnutie s medveďmi v Taliansku, ktoré kedy viedlo k smrť.Prečítajte si viac o medveďoch Otázky a odpovede: Ako zostať v bezpečí okolo medveďov Čítaj viac