Jeden z najvplyvnejších europoslancov pochádza zo Slovenska

Michal Šimečka pôsobí ako podpredseda EP.

Veľkosť písma:A|A+

Slovenský europoslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka je popredným zákonodarcom v parlamente, ktorý v roku 2023 vytvára legislatívu pre viac ako 440 miliónov ľudí v Európskej únii. EUmaticová analýza relácie.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Zo 705 poslancov skončil Šimečka na 13. mieste. Je jediným slovenským europoslancom, ktorý sa dostal do zoznamu 100 politicky najvplyvnejších europoslancov.

„Pre mňa je to ďalší dôkaz, že máme na to, aby sme hrali v prvej európskej lige. Len musíme robiť veci poctivo, profesionálne a vytrvalo,“ povedal Šimečka.

V EP sa venuje oblastiam právneho štátu, základným právam a bezpečnosti.

Ďalší slovenský europoslanec vplyvný v konkrétnej oblasti

Okrem Šimečku, slovenského europoslanca Martin Hojsík (PS/Renew) bol vymenovaný za jedného z piatich najvplyvnejších poslancov Európskeho parlamentu, ktorí formujú environmentálnu politiku.

Rebríček bral do úvahy formálne a neformálne vedúce pozície, skutočnú legislatívnu prácu, politickú sieť, členstvo vo výboroch a správanie pri hlasovaní.

Na Slovensku Šimečka šéfuje mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko (PS). Liberálna strana má šancu dostať sa do slovenského parlamentu po parlamentných voľbách 30. septembra.

Najnovšie Šimečkovi dôveruje päť mesiacov pred voľbami 24 percent voličov Zamerajte sa na prieskum pre TV Markíza našiel. Je šiestym najdôveryhodnejším slovenským politikom. Zároveň mu neverí 56 percent.

Za europoslanca bol zvolený v roku 2019 spolu s ďalšími 13 slovenskými europoslancami.