Prehľad správ: Centrálny bankár na ľade, Heger sa vracia na lavičku

Bratislavské fontány, obnova procesu s Kuciakom sa blíži ku koncu a dnes večer štartuje Eurovízia.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je utorok 9. mája vydanie Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.


Nepotvrdený tím premiéra technokrata

Uplynulý víkend dočasný premiér Eduard Heger (Demokrati) oznámil svoju rezignáciu, ktorá prišla niekoľko dní po prevalení škandálu spojeného s dotáciami EÚ a jedným z jeho ministrov, aj po jeho neslávne známom prejave zo 4. mája v televízii.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň povedala, že po 15. máji vymenuje technokratickú vládu, ktorú povedie ekonóm a viceguvernér centrálnej banky Ľudovít Ódor. Mená nových ministrov prezident nezverejnil, no objavili sa krstné mená.

Krátka analýza: Čo znamená súčasná politická situácia pre Slovensko, prezidenta a Hegerove šance uspieť v predčasných parlamentných voľbách.

Súvisiace: Heger sa vráti do parlamentu ako poslanec.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné bez reklám a tlačenú kópiu The Slovak Spectator zaslanú až k vám domov na Slovensko. Ďakujem.


HLAVNÝ PRÍBEH NA UTOROK

Spoznajte bratislavské fontány

V hlavnom meste sa za minulého režimu postavilo množstvo fontán podľa hlavy V. Išlo o schému, v rámci ktorej sa časť štátneho rozpočtu na výstavbu povinne míňala na umenie vo verejnom priestore. Preskúmajte niektoré z nich v príbehu Jany Liptákovej.


AKCIA NA VÍKEND

Jarný mestský trh

Najnovšie vydanie populárneho Mestský trh podujatie odštartuje 12. mája v Bratislave. Potrvá do nedele.

Festival plný jedla, hudby a rôznych lokálnych predajcov sa bude konať na Bottovej 1, kde sa nachádza Sky Park a tepláreň Jurkovičova Tepláreň.

Vstupné: Deti do 12 rokov a Ukrajinci neplatia žiadne poplatky. V opačnom prípade stojí jednodňová vstupenka 3 € a dá sa kúpiť na mieste. Urban Food Market a diania (okrem samotného trhu) sú zadarmo pre všetkých návštevníkov festivalu.

Ďalšie podujatia, na ktoré sa môžete tešiť: The Eurovízia pesničková súťaž tento týždeň ovládne Európu a svet. V piatok, Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji začne vo Fínsku a Lotyšsku. Slovensko sa v piatok o 15:20 stretne s Českom a v sobotu večer s Lotyšskom.


V ďalších správach/V niekoľkých riadkoch

  • The Obnova procesu s Kuciakom sa posunula do fázy záverečných rečí 9. mája. Ďalší termín pojednávania je naplánovaný na piatok. Tu je to, čo sa stalo v apríli.
  • Na Slovensku legálna od septembra 2025 sa zavedie právo na prijatie do škôlky od troch rokov. Zámerom je viac sprístupniť materské školy najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a sociálne znevýhodneného prostredia. Poslanci v utorok doplnili novelu školského zákona. Nová právna úprava obsahuje aj definíciu segregácie.
  • Košice majú svojho Bambiho, mladého jeleňa odchyteného miestnou políciou pri Krajskom riaditeľstve PZ Košice. Sledujte video.
  • Slováci začali a fundraisingový projekt na nákup odmínovacieho systému Božena 5 pre Ukrajinu. Ich cieľom je vyzbierať 650 000 eur.

POČASIE NA STREDU: Jasná obloha. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 14°C do 21°C. Silný vánok. (SHMÚ)


Ďakujem za odber a prečítanie. Veľa to pre nás znamená.

PS Ak máte návrhy, ako by sme mohli zlepšiť prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na [email protected].

Sledujte The Slovak Spectator ďalej Facebook, Instagram (@slovakspectator) a Twitter (@slovakspectator).