Kto je Ľudovít Ódor, nový slovenský premiér?

10. mája 2023 o 15:40 ja

Centrálny bankár verí, že úspešná spoločnosť potrebuje vzdelaných ľudí, rozumné pravidlá a kvalitné inštitúcie.

Veľkosť písma:A|A+

Prezidentka Zuzana Čaputová sa chystá vymenovať vládu odborníkov, na čele ktorej bude súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor.

Budúci premiér je pre väčšinu Slovákov pomerne neznáma postava, no v ekonomických kruhoch je považovaný za vysoko schopného úradníka a odborníka vo svojom odbore. Od svojich začiatkov vo verejnej správe kládol dôraz na analýzu, dáta a fakty. Mal ambíciu priniesť vecnejšiu diskusiu ku kľúčovým oblastiam, od vzdelávania po udržateľnosť dôchodkového systému a kroky k dobiehaniu Západu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Z jeho životopisu vyplýva, že sa podieľal na dôležitých reformách, ktorých význam priemernému Slovákovi nikto nevysvetlí lepšie ako on. Nominant strany Most-Híd Ódor je od roku 2018 viceguvernérom NBS.

Tvrdí, že v práci sa vždy snaží oddeľovať profesionálne od toho osobného, ​​takže doteraz nemal problém spolupracovať s politikmi z oboch politických táborov – či už to bol bývalý minister financií SDKÚ Ivan Mikloš, alebo jeho súčasný šéf a guvernér NBS Peter Kažimír. (predtým Smer).

Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavedení eura, tvorbe rozpočtových pravidiel, stál za vznikom projektu Hodnota za peniaze, ktorý bol v posledných týždňoch kritizovaný za údajné spomalenie výstavby diaľnic.Súvisiaci článok Slovenský premiér Eduard Heger podal demisiu Čítaj viac

Rovná daň pre európsku tigriu ekonomiku

Ódor začal vo verejnom sektore pôsobiť v rokoch 2003 až 2005, keď bol Mikloš ministrom financií. Pracoval ako jeho poradca a tri roky riadil aj novovzniknutý Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií. Bolo to najúspešnejšie obdobie v Ódorovom životopise, ktoré postavilo Slovensko na cestu európskej tigrej ekonomiky.

Druhá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) odštartovala daňovú reformu v roku 2004. Súčasťou bolo zjednotenie sadzieb dane na 19 percent (tzv. rovná daň) pre fyzické aj právnické osoby. Reforma zatraktívnila Slovensko v očiach zahraničných investorov a Ódor bol jej spoluautorom.

[email protected], aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >