47-ročná žena trpiaca poruchou zrážania krvi zomrela po očkovaní

0
72

Slovensko registruje tri úmrtia po očkovaní proti Covid-19.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ukončil vyšetrovanie tretieho prípadu úmrtia, ku ktorému došlo v dňoch po očkovaní proti Covid-19, pričom obeťou bola 47-ročná žena očkovaná vakcínou AstraZeneca.

Žena zomrela na trombózu, ktorá je jedným z možných, aj keď veľmi zriedkavých nepriaznivých účinkov vakcíny. Genetický skríning však ukázal, že žena trpela poruchou zrážania krvi. Vzhľadom na jej genetickú predispozíciu sa zistilo, že existuje pravdepodobná súvislosť medzi jej očkovaním a následnou trombózou, informovala TASR tlačová agentúra TASR Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa ŠÚKL.

Dve predchádzajúce úmrtia boli po inokulácii vakcínami Moderna a Pfizer / BioNTech. Obe obete boli starší ľudia trpiaci niekoľkými chronickými chorobami.

„V obidvoch prípadoch bola príčina smrti stanovená pitvou a bola spojená s chronickými chorobami pacientov,“ uviedla Jurkemíková. „Vzhľadom na to, že nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravia, bola stanovená príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami.“

Celkovo ŠÚKL doposiaľ po očkovaní dostal 4 196 hlásení o nepriaznivých účinkoch.

„Z celkového počtu hlásení bolo 244 závažných, čo tvorilo 5,8-percentný podiel,“ uviedla Jurkemíková.

Celkovo bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) do 7. mája naočkovaných prvou dávkou vakcíny 1 164 981 ľudí a druhou dávkou 549 768 osôb. Na dosiahnutie stádovej imunity u slovenskej populácie s 5,4 miliónmi musí byť zaočkovaných najmenej 3,3 milióna ľudí.

7. mája 2021 o 15:24 |

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu