Aktivisti chcú v Bratislave viac zón s rýchlosťou 30 km / h

0
68

Vozidlá nedodržiavajú rýchlostný limit. Aktivisti zaregistrovali auto jazdiace v centre mesta rýchlosťou 92 km / h.

Environmentálni aktivisti požadujú ďalšie upokojujúce dopravné opatrenia v Bratislave. Veria, že bezpečnosť ľudí v centre sa dá zvýšiť zónami s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Aktivisti tvrdia, že Bratislava trpí vysokou úmrtnosťou chodcov, znečisteným ovzduším a zvyšujúcim sa počtom automobilov na cestách. Dopravná situácia v Bratislave a na Slovensku je z dlhodobého hľadiska najhoršia v Európskej únii.

„Väčšina bratislavských ulíc je vhodná na vytvorenie zón 30 km / h s využitím prvkov upokojujúcich dopravu, ako to vidíme v iných mestách, kde doprava a život v meste fungujú oveľa lepšie,“ uviedla Kristína Griačová z občianskeho združenia Cyklokoalícia venujúce sa cyklistickej doprave, ako uvádza spravodajský spravodajský agentúru SITA. „Použitie týchto opatrení by mohlo viesť k zlepšeniu bezpečnosti všetkých obyvateľov v relatívne krátkom čase.“

Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené Matky a Cyklokoalícia doručili vo štvrtok bratislavskej zástupkyni Lenke Antalovej Plavúchovej správu o udržateľnej mobilite v Bratislave poukazujúcu na absenciu dlhodobej vízie mobility.

V ten istý deň aktivisti zmerali rýchlosť na nábreží Vajanského Nábrežie s cieľom upozorniť vedenie mesta na potrebu zón 30 km / h. Na miestach vhodných na zníženie na tento rýchlostný limit motorové vozidlá často porušujú predpísanú rýchlosť. Potvrdilo to ich sledovanie, počas ktorého zaregistrovali vozidlo v strede jazdiace rýchlosťou 92 km / h.

Maximálna povolená rýchlosť v obciach na Slovensku je 50 km / h. Bratislava už ponúka zóny s rýchlosťou asi 30 km / h. Jeden je v centre mesta a ďalšie sú na niektorých sídliskách v mestských častiach Petržalka a Karlova Ves.

7. mája 2021 o 15:13 |

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu