Bratislava plánuje tento rok vyzdvihnúť 25 verejných priestranstiev

0
34

Mesto pracuje na príručke pre verejné priestranstvá, ktorá stanoví jednotné princípy údržby a rozvoja verejných priestranstiev v hlavnom meste.

Bratislava plánuje v tomto roku v rámci programu Živé Miesta zrekonštruovať 25 verejných priestranstiev v meste za 14,3 milióna eur.

„Na týchto zmenách pracujeme už niekoľko mesiacov,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo pri zavádzaní schémy koncom marca s tým, že prvých 25 projektov chce mesto zrealizovať do konca tohto roka.

Niektoré projekty sú vo fáze projektovania, zatiaľ čo iné prechádzajú procesom verejného obstarávania alebo vybavovania povolení, spresnil starosta. Medzi prvými je skatepark pod Mostom SNP, ktorý sa má realizovať v blízkej budúcnosti.

Druhou časťou schémy Živých miest je štandardizácia verejných priestorov.

„Na Manifeste verejných priestranstiev pracujeme už rok,“ uviedol Vallo a dodal, že obsahuje novinky aj zásady zaobchádzania so zeleňou. Príručka by mala byť predstavená neskôr v tomto roku.

Treťou časťou projektu je grantová podpora verejných priestranstiev od Nadácie mesta Bratislava. Podporí organizácie, ale aj občanov zapojených do zlepšovania verejných priestorov celkovou sumou 100 000 EUR.

Projekt Živé námestie

Pod strechou bude prebiehať aj revitalizácia troch centrálnych námestí v Bratislave, SNP, Zamatovej revolúcie a Kamenného námestia.

Súvisiaci článokNemeckí architekti navrhujú nový vzhľad troch bratislavských centrálnych námestí Čítaj viac

V rámci projektu Živé námestie sa Námestie SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenné námestie zlúčia do zjednoteného verejného priestoru bez automobilov a so zeleňou zodpovedajúcou klimatickým požiadavkám, oznámili bratislavské úrady, keď predstavili víťazný návrh od nemecký tím architektov 7. apríla.

„Navrhovaný návrh ponúka ľuďom lepší priestor na stretávanie sa, rieši komplikovanú dopravnú situáciu, ktorá tu vždy bola, na úkor chodcov, a zaoberá sa novými požiadavkami na klímu,“ uviedol Vallo.

Tri vzájomne prepojené námestia s celkovou rozlohou takmer 35 000 metrov štvorcových tvoria najväčší verejný priestor v strede hlavného mesta. Od 70. rokov 20. storočia neprebehla žiadna rekonštrukcia, s výnimkou Klobučníckej ulice a okolia Starej tržnice.

Po plánovanej rekonštrukcii s odhadovanou cenou 20 miliónov EUR vytvoria tri námestia slučku nadväzujúcu na priebeh bývalej priekopy, ktorá obklopovala historické centrum mesta, a rozširuje pešiu zónu v centre mesta.

Stále príliš málo

Projekty revitalizácie verejného priestoru realizuje magistrát v spolupráci s Bratislavským metropolitným inštitútom (MIB).

„14,3 milióna EUR je rekordná suma v porovnaní s minulosťou, keď sa neinvestovalo do obnovy verejných priestranstiev, ale zároveň je to malá suma v porovnaní s investíciou, ktorú si Bratislava za svoje verejné priestory zaslúži,“ uviedla starosta.

Prvá etapa obnovy verejných priestranstiev, ktorá sa má realizovať v tomto roku, zahŕňa napríklad verejný park Krížna – Karadžičova, Žilinská park, Legionárska park, polyfunkčný park v Karlovej Vsi, Dunajská park, Husova park, bývalé muničné sklady, areál Malý Slavín, bufet na lúke Partizánska Lúka, park na Radlinského ulici, Komenského námestie, Námestie Slobody a verejné priestranstvo pod Mostom SNP.

Pripravovanými projektmi sú vozovňa Krasňany, verejné priestranstvo okolo domu služieb v Dúbravke, verejné priestranstvo na Odborárskom námestí, verejné priestranstvo na Kazanskej ulici vo Vrakuni, revitalizácia parku na Mudrochovej, odpočívadlo Staromestská a mesto hradby, nový park pri jazere Rohlík, zóna Zochova a Dullovo námestie.

16. apríla 2021 o 14:51 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu