Česko je náš najbližší spojenec. Slovenskí úradníci podporujú diplomatické kroky proti Rusku

0
25

Prezident, premiér a ďalší vysokí funkcionári reagovali na explóziu medzi Českom a Ruskom.

Najvyšší štátni predstavitelia Slovenska vyjadrili podporu Českej republike po obvineniach z ruskej účasti na smrtiacom výbuchu českého streliva v roku 2014.

Prezident, predseda vlády, minister zahraničných vecí a ďalší odsúdili nedávne hlásené aktivity ruských spravodajských služieb v Českej republike a zdôraznili, že Česko je najbližším susedom a spojencom Slovenska.

Slováci viac medvedích objatí Čítaj viac

Česká republika 17. apríla oznámila, že vyhostí 18 ruských diplomatov pre podozrenie, že ruské spravodajské služby boli zapojené do výbuchov českého streliva v obci Vrbětice v blízkosti hraníc so Slovenskom v roku 2014. Hovorilo sa tiež o zatvorení českého veľvyslanectva v Moskve alebo o vylúčení ruskej spoločnosti Rosatom z veľkého tendra týkajúceho sa elektrárne Dukovany.

Česká vláda navrhla, aby príslušníci ruskej spravodajskej služby GRU, ktorí sa podieľali na výbuchoch, boli tými istými ľuďmi, ktorí sa v roku 2018 pokúsili otráviť vo Veľkej Británii ruského bývalého špióna Sergeja Skripala. Rusko medzitým obvinenia odmietlo a oznámilo to 18. apríla že by na oplátku vylúčilo 20 českých diplomatov.

„Tieto udalosti potvrdzujú odhalenia našich spravodajských služieb, že naše krajiny sú terčom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite,“ napísal slovenský minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) po telefonáte so svojím českým kolegom Janom Hamáčkom. Českého ministra ubezpečil, že Slovensko podporuje diplomatické kroky, ktoré prijali.

Niektorí členovia koalície dokonca vyzvali na zasadnutie rady bezpečnosti a slovenská spravodajská agentúra tiež prijala určité opatrenia.

Náš najbližší spojenec

Podporu Českej republike vyjadrila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dodala, že krajina „pozorne sleduje podozrenie z podvratných akcií vedených zahraničím, ktorých výsledkom boli straty na životoch a obrovské škody vo Vrběticích“.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa nedávno vrátil z Českej republiky, uviedol, že počas svojej návštevy dal jasne najavo, že krajina je najbližším spojencom Slovenska v EÚ a NATO, a že Slovensko bude stáť za Českom, kedykoľvek to bude potrebné.

Minister obrany Jaroslav Naď označil vyhostenie ruských diplomatov za „jeden z najjasnejších signálov“, ktorý je možné vyslať v bilaterálnych vzťahoch.

„Nie je ľahké urobiť také rozhodnutie, aj keď je to jedna osoba,“ napísal na Facebooku. „Rozhodnutie o vyhostení 18 diplomatov je jasným signálom českej vlády, že Rusko prekročilo všetky hranice štandardnej spolupráce a vážne zasiahlo do záujmov suverénnej krajiny.“

Ďalej uviedol, že aktivity zahraničných služieb na českom území dokazujú, že Rusko nemá čestný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy.

Ak sa potvrdia podozrenia, že sa na výbuchoch podieľala ruská spravodajská služba, bude to znamenie prekročenia ďalšej hranice, uviedol bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek, ktorý nedávno odišiel zo strany Za Ľudí a vstúpil do Progresívneho Slovenska.

„Neviem o žiadnom podobnom prípade, keď ruské vojenské spravodajstvo umiestnilo bombu, ktorá zničila vojenské zariadenie člena NATO na jeho vlastnom území,“ komentoval Valášek na Facebooku.

Akcie Českej republiky podporili aj Peter Bátor, stály predstaviteľ Slovenska pri NATO, a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes pôsobí ako prezident think-tanku Centrum európskych štúdií Wilfrieda Martensa.

Výzvy na zasadnutie Rady bezpečnosti

Koaličná strana Sloboda a solidarita (SaS) medzitým vyzvala na rokovanie Rady bezpečnosti SR.

Vyhostenie ruských diplomatov signalizuje návrat Slovenska na trajektóriu EÚ – NATO Čítaj viac

„Rozhodnutie Českej republiky vykázať 18 ruských diplomatov z dôvodu podozrenia z účasti na výbuchu muničného skladu vo Vrběticích je správnou reakciou na činnosť ruských spravodajských služieb,“ píše sa v stanovisku strany, ktorú citoval Spravodajský drôt SITA.

Koaličná strana Za Ľudí vyjadrila nádej, že slovenské spravodajské služby ubezpečia verejnosť, že majú činnosť ruských diplomatov na Slovensku pod kontrolou.

„Očakávame tiež podrobnejšie informácie o tom, čo sa stalo od nášho ministerstva zahraničných vecí, ktoré je v úzkom kontakte s našimi zahraničnými partnermi,“ uviedla strana podľa tlačového spravodajstva TASR.

Bývalý premiér Igor Matovič, dnes minister financií, nedávno vycestoval do Moskvy, aby diskutoval o vakcínach Sputnik V. Situáciu zatiaľ nekomentuje.

Medzitým spravodajská agentúra Slovenská informačná služba (SIS) uviedla, že prijala potrebné opatrenia týkajúce sa vývoja v Českej republike a dodala, že spolupracuje s partnermi v iných krajinách.

„SIS neustále monitoruje činnosť zahraničných spravodajských služieb na Slovensku,“ uviedla jej hovorkyňa Simona Svítková, citovala ju agentúra SITA s tým, že SIS v minulosti zvýšila ochranu záujmov Slovenska v súvislosti s činnosťou zahraničných tajných služieb.

Poznamenala, že jedným z výsledkov bolo vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska v auguste 2020 po informácii, že ich činnosť bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

19. apríla 2021 o 10:57 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu