Marginalizovaní Rómovia sú plachí, pokiaľ väčšina zostáva voči vakcínam vlažná

0
69

Ľudia žijúci v osadách prejavujú malý záujem o úder; Podľa pracovníkov v teréne by mohlo pomôcť zapojenie lekárov, ktorých poznajú a ktorým dôverujú.

Keď sa koronavírus na jar 2020 prvýkrát dostal do marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku, len veľmi málo verejnosti namietalo proti zatváraniu komunít v rámci policajne alebo vojensky kontrolovanej karantény. Hygienické podmienky v osadách spôsobujú, že ľudia v nich žijúci sú obzvlášť zraniteľní voči šíreniu infekcie. O rok vpred sa na Slovensku zavádza očkovanie proti Covid, ale zdá sa, že zraniteľné komunity k tomu nemajú prístup ani záujem.

Ľudia žijúci v marginalizovaných rómskych komunitách tvoria významnú časť obyvateľov v niektorých regiónoch krajiny. Presné aktuálne údaje nie sú momentálne k dispozícii. Atlas rómskych komunít z roku 2013 uvádza, že takmer 74 000 ľudí (alebo 18,4 percenta všetkých odhadovaných rómskych obyvateľov Slovenska) žilo v segregovaných komunitách, zatiaľ čo desaťtisíce žili v rómskych osadách na okraji alebo v obciach.

„Koronavírus odhalil zraniteľnosť tejto časti populácie a táto izolácia znamená každodenný boj o prežitie vo vzťahu k marginalizovaným rómskym komunitám,“ uviedla pre Slovak Spectator zástupkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková.

Jej predchodkyňa v odbore Ábel Ravasz sa zhodla na tom, že pandémia úplne odhalila neisté postavenie týchto spoločenstiev. Ravasz v rozhovore pre Slovak Spectator uviedla úplnú karanténu, stratu pracovných miest po zhoršení situácie na trhu práce a problémy detí medzi hlavnými problémami je držať krok s online výučbou bez riadneho prístupu na internet.

Uzávery nie sú automatické, tvrdia hygienici

Na rozdiel od väčšinových obyvateľov, prvé karantény v rómskych komunitách začiatkom pandémie znamenali príchod polície a armády do oblasti, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

Aj keď to už nebol častý pohľad, celé oblasti sa často dostali do karantény. Bučková poznamenala, že od konca minulého roka mala jej kancelária informácie o 50 prípadoch celých komunít v karanténe, častí dedín či celých panelákov. Počet marginalizovaných rómskych komunít, ktoré dostali príkaz na pravidelnú karanténu, sa počas zimy a skoro na jar roku 2021 pravidelne zvyšoval, pretože Slovensko sa vyrovnávalo s druhým náporom infekcie.

29. apríla 2021 o 17:37 | Nina Hrabovská Francelová

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu