Ministerstvo ruší schôdzky očkovania pre tínedžerov uprednostňovaných pred seniormi

0
67

Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo krátko potom, čo Igor Matovič zverejnil kritický stav na Facebooku.

Mnoho tínedžerov vo veku 16 – 17 rokov, pre ktorých sa registračný systém očkovania otvoril večer 28. apríla, dostalo čoskoro schôdzku, čo pobúrilo mnohých starších ľudí čakajúcich na injekciu.

Menovania boli zrušené až o 48 hodín neskôr, po intervencii ministerstva zdravotníctva, informoval denník Sme.

„Podľa pokynov ministerstva zdravotníctva bol váš termín očkovania zrušený a boli ste vrátení do systému čakární,“ uvádza sa v správe zaslanej žiadateľom vo večerných hodinách 30. apríla.

Rozhodnutie prišlo iba pár hodín po tom, čo bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič, predseda vysokej koaličnej strany OĽaNO, zverejnil kritický príspevok na Facebooku. Jeho strana nominovala úradujúceho ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, napísalo Sme.

Lengvarský popiera, že by urobil chybu

Registrácia očkovania pre osoby staršie ako 16 rokov sa otvorí vo štvrtok Čítaj viac

Systém čakární priradil očkovaniu 16- a 17-ročných ľudí očkovanie krátko po ich zaregistrovaní, hoci ministerstvo stále opakovalo, že sa budú určovať na základe veku a ďalších faktorov, napríklad chronických chorôb.

Ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že systém nezlyhal a že všetko bolo v súlade s pravidlami. Jedným z vysvetlení, ktoré ponúka, je, že seniori nemajú záujem o úder.

Pretože vakcína od spoločnosti Pfizer / BioNTech sa podáva žiadateľom vo veku 59+ a 16-17 rokov (keďže je to jediná registrovaná vakcína, ktorá sa môže podať žiadateľom mladším ako 18 rokov), systém automaticky uprednostnil mladých ľudí, keď tam boli nedostatok záujmu zo strany staršej vekovej skupiny. Mohlo sa to stať v okresoch, kde záujem starších ľudí o očkovanie nie je vysoký a žiadatelia sú ochotní cestovať ďaleko. Vakcína Pfizer / BioNTech sa navyše podáva aj ľuďom trpiacim chronickými chorobami, čo znamená, že ju môžu dostať aj ľudia mladší ako 59 rokov, Uviedli sme Sme.

„Systém čakární určil očkovanie na základe veku osoby a vakcíny,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, ktorú cituje Sme.

Ministerstvo sa napriek tomu rozhodlo zrušiť schôdzky tínedžerov, bez bližších informácií. Nespresnila, či podľa denníka zrušila schôdzky všetkých tínedžerov alebo iba niektorých z nich.

Prečítajte si viac o očkovaní Covid:

3. mája 2021 o 10:26 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu