Najlepšou voľbou je demokracia, verte na čoraz väčší počet ľudí na Slovensku

0
64

Podpora nedemokratických riešení a odchodu z EÚ sa u slovenskej populácie v porovnaní s rokom 2016 znížila.

Viera, že kvalita demokracie má pozitívny vplyv na životnú úroveň ľudí, je dnes medzi obyvateľmi Slovenska rozšírenejšia ako pred piatimi rokmi. Počet tých, ktorí túžia po odchode Slovenska z EÚ, sa znížil.

Súvisiaci článokPrípad Bašternák prispel k zhoršeniu demokracie Čítaj viac

To je jedno z kľúčových zistení reprezentatívnej štúdie uskutočnenej začiatkom apríla 2021 na vzorke 1001 respondentov mimovládneho think-tanku INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) v spolupráci s volebnou agentúrou Focus.

V roku 2016 bola uskutočnená štúdia s rovnakými otázkami zameraná na mapovanie vnímania kvality slovenskej demokracie, ktorá umožňuje sledovanie verejnej mienky a jej vývoj za posledných päť rokov, pokiaľ ide o vnímanie demokracie na Slovensku, trendy medzi kvalitou demokracie kvalita života a problémy, ktorým čelí demokracia, spolu s ich možnými riešeniami.

„Jedným z pozitív je, že za posledných päť rokov sa výrazne zvýšil podiel ľudí, ktorí dôverujú demokracii a uprednostňujú demokratické zmeny,“ napísali autori štúdie.

Demokracia sa vníma ako najlepšia možnosť

Štúdia INEKO zistila prudký nárast podpory posilňovania a monitorovania demokracie, ktorý sa napriek svojej nedokonalosti naďalej považuje za najlepšiu dostupnú možnosť. Obyvatelia Slovenska podporujú väčšiu decentralizáciu a presun právomocí na obce a mestá.

Súvisiaci článokKaždá škola by mala byť školou demokracie. Slovensko zaostáva Čítaj viac

Najčastejšie dohodnutou zmenou pre demokraciu na Slovensku je „väčšie zapojenie slušných ľudí do správy vecí verejných (76,6 percenta respondentov súhlasilo v roku 2021, v porovnaní so 66,2 percentami v roku 2016). Podporuje sa aj posilnenie policajných vyšetrovateľov, prenasledovateľov, súdnych, kontrolných a regulačných orgánov, a to všetko s cieľom znížiť riziko zneužitia moci (75,3% v roku 2021 v porovnaní so 65,2% v roku 2016).

Zatiaľ čo v roku 2016 iba niečo viac ako polovica respondentov uviedla, že verí v potrebu podpory a zlepšovania demokracie, ktorá „nie je dokonalá, ale pre nás neexistuje lepšia voľba“, v poslednom prieskume sa podiel zvýšil na 64,9 percenta.

Horšou správou z prieskumu bolo, že väčší počet ľudí uviedlo nespokojnosť s demokraciou v roku 2021 (45,6% v tomto roku oproti 39,8% v roku 2016). Spokojnosť s demokraciou vykázala 29,3% v roku 2021 v porovnaní s 25,9% v roku 2016. Zvyšní respondenti nepovažujú slovenskú demokraciu za dobrú ani zlú (24,4% v roku 2021 a 33,3% v roku 2016).

Nespokojnosť s demokraciou hlásili najmä voliči opozičných strán, konkrétne Hlas, Smer, krajne pravicová ĽSNS, Aliancia a Republika.

Najvyššiu spokojnosť s demokraciou uviedli voliči strán ako Za ľudí, OLaNO, SaS, v niektorých prípadoch dokonca Sme Rodina a Progresívne Slovensko.

Menej podpory pre nedemokratické riešenia

Za posledných päť rokov sa kvalita demokracie znížila, podľa 49,9 percenta respondentov (v porovnaní so 43,1 percentami v roku 2016). Iba 20,8 percenta respondentov uviedlo, že demokracia sa zvýšila (na rozdiel od 17,8 percenta v roku 2016). Podľa zvyšných respondentov (27,6% v roku 2021 a 36,4 v roku 2016) sa demokracia nezmenila k lepšiemu ani k horšiemu.

Súvisiaci článokSlováci viac medvedích objatí Čítaj viac

Medzi najväčšie sťažnosti na demokraciu patrili tie, ktoré politici nemajú verejný záujem a zdá sa, že si chcú vyrovnať vlastné vrecká alebo vrecká svojich spriatelených podnikateľov, nehospodárne využitie štátnych zdrojov, nerovnosť pred zákonom a nespravodlivé rozdelenie majetku medzi ľudí.

Respondenti tiež naznačili pokles nedemokratických tendencií medzi verejnosťou. Názory na rozpustenie parlamentu, návrat do socialistického systému spred roku 1989, vystúpenie z EÚ (v súčasnosti podporované 28,9 percenta v porovnaní s 34,8 v roku 2016) alebo popularita „silného vodcu“ s menšími kontrolami a vyvážením, všetko stratené popularity . Ľudia, ktorí vykazovali viac antidemokratické tendencie, tiež uviedli, že sú voličmi strán ako Smer, ĽSNS a Hlas alebo sa zdržali volieb.

29. apríla 2021 o 11:46 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu