Najvyšší prokurátor tvrdí, že šéfredaktori porušili tlačový kódex

0
2

Poslanci sa chceli opýtať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby nechal vybraných novinárov navštevovať tlačovú konferenciu, ale neprišiel.

Potom, čo generálna prokuratúra minulý týždeň nedovolila novinárom viacerých veľkých slovenských médií zúčastniť sa na tlačovej konferencii, mu šéfredaktori denníkov Sme a Denník N a spravodajského webu Aktuality.sk zaslali otvorený list. Požiadali ho, aby okrem iných otázok dodržal tlačový kódex.

Žilinka na list reagoval 7. septembra s tvrdením, že to boli šéfredaktori, ktorí porušili zákon, pretože uviedli nepravdivé a zavádzajúce informácie. Trval na tom, že na zaistenie čo najefektívnejšieho spôsobu poskytovania informácií verejnosti generálna prokuratúra zvolila formát vyhlásenia a vyzvala štyri celoplošné televízie a dve tlačové agentúry, aby informovali verejnosť o dôvodoch oslobodenia spod obžaloby v niektorých prípadoch.

Žilinka trval na tom, že si tým zaistili „príslušné spravodajstvo pre verejnosť, a preto nebolo potrebné konkrétne informovať vás ani iné početné tlačené a online médiá“.

Bývalý šéf špiónov bol zbavený viny kvôli procedurálnym chybám a nedostatku dôkazov Čítaj viac

„Prísne odmietam tvrdenia, že sa generálna prokuratúra vyhýba odpovediam na nepríjemné otázky, pretože sme vždy okamžite odpovedali na otázky vašich novinárov a zástupcov iných médií,“ napísal Žilinka vo vyhlásení.

Trval na tom, že otvorený list obsahuje nepravdivé informácie o selektívnom prístupe k niektorým médiám a novinárom, a teda predstavuje „legitímne právo na opravu a odpoveď“ na základe tlačového kódexu. Nepovedal však, či požaduje zverejnenie odpovede.

Žiadne vystúpenie v parlamente

Žilinka medzitým 7. septembra pozvali na zasadnutie parlamentného výboru pre kultúru a médiá, kde chceli poslanci prediskutovať rozhodnutie neumožniť všetkým novinárom zúčastniť sa tlačovej konferencie generálnej prokuratúry. Nedokázal sa predviesť, ukázal na svoju vyťaženosť a namiesto toho poslal svojho zástupcu Jozefa Kanderu.

Špeciálny prokurátor čelí disciplinárnemu návrhu za svoje vyhlásenia v prípade korupcie Čítaj viac

„Považujeme za neprijateľné, aby si generálna prokuratúra vyberala novinárov, s ktorými chcú hovoriť,“ uviedol predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO), ktorého cituje spravodajský server SITA, a dodáva, že by mohlo ísť o pokus o vyhnúť sa potenciálnej konfrontácii.

Čekovský povedal, že Žilinka sa vyhýba aj poslancom, a vyjadril ľútosť nad rozhodnutím poslať Kanderu na rokovanie. Pripomenul Žilinkin sľub, že bude transparentný, pričom tvrdil, že „od toho to má ďaleko“.

Poslanec SaS Roman Foltin bol zo Žilinkovho správania šokovaný. Zástupcovia štátnej správy vrátane generálneho prokurátora sú povinní zúčastniť sa zasadnutia výboru a poskytnúť vysvetlenie, trval na svojom.

Výbor pozval Žilinku na ďalšie zasadnutie naplánované na 10. septembra.

7. septembra 2021 o 17:30 | Zostavili ho pracovníci Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu