Prehľad noviniek: Mali by sa zrušiť ďalšie opatrenia, podrobnosti však zostávajú nejasné

0
92

Toto je váš prehľad noviniek zo Slovenska v stredu 28. apríla 2021. Toto je bezplatná služba pre našich čitateľov. Ak nás chcete podporiť, stať sa predplatiteľom a získate prístup k podrobnejším správam a zaujímavým príbehom o Slovensku.

Rusko vyhostí slovenských diplomatov

Traja slovenskí diplomati budú musieť z 5. mája opustiť Moskvu.

Rozhodnutie je reakciou na rovnaký krok uskutočnilo Slovensko 22. apríla, keď sa predstavitelia krajiny rozhodli vyhostiť troch ruských diplomatov v reakcii na podozrenia, že ruské spravodajské služby boli zapojené do výbuchu v roku 2014 v českých Vrběticiach.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) vníma tento krok ako recipročnú reakciu na predchádzajúce kroky Slovenska.

„Samozrejme, bude to mať vplyv na prácu nášho veľvyslanectva, pretože nám budú chýbať traja ľudia, ktorí musia opustiť Ruskú federáciu, ale verím, že situáciu zvládneme,“ uviedol Korčok, ktorého cituje spravodajský spravodajský portál TASR.

O konflikte medzi Českou republikou a Ruskom sa hovorilo aj na stretnutí 28. apríla s českým ministrom zahraničných vecí Jakubom Kulhánkom. Slovenský minister zopakoval, že Slovensko stojí v tomto konflikte na správnej strane, a uviedol, že krajina sa bude zaujímať o to, ako sa bude vyvíjať konflikt medzi Českou republikou, zatiaľ čo jeho český náprotivok ocenil podporu zo strany Bratislavy.

AKTUALIZOVANÉ: Rusko vyhostí troch slovenských diplomatov Čítaj viac

Plán obnovy bol schválený

Slovensko teraz môže posielať svoje Plán obnovy a odolnosti do Bruselu. Kabinet dokument na svojom stredajšom zasadnutí s námietkami schválil.

Vzdelávanie, veda a výskum, ekologické hospodárstvo, zdravotníctvo, verejná správa a digitalizácia patria k prioritám dokumentu a očakáva sa, že krajina prijme potrebné reformy na viac ako 6 miliárd EUR.

Neskôr 28. apríla podpísali prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger list o pláne obnovy adresovaný predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen.

Termín na predloženie konečných plánov pre všetky členské štáty EÚ je 30. apríla.

Kabinet schválil konečný plán obnovy, ktorý sa má poslať do Bruselu Čítaj viac

Môžu sa zrušiť ďalšie obmedzenia

Kabinet tiež schválil novú mapu okresov, ktorá začne platiť budúci pondelok 3. mája. Iba 10 okresov bude umiestnených do tmavočervenej vrstvy (oproti súčasným 22), 60 do červenej a deväť do svetločervenej stupeň (nahor zo súčasných piatich).

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) navrhol, aby kabinet mohol zrušiť ďalšie anti-pandemické obmedzenia, konkrétne plány však zatiaľ predložené nie sú. Očakáva sa, že o nich bude kabinet rokovať večer.

Je však zrejmé, že viac škôl bude môcť otvoriť všetky školy, pretože prešli na svetločervenú vrstvu. Kultúrny sektor začne od budúceho pondelka sledovať vlastný varovný systém, ktorý umožní usporiadanie niektorých masových podujatí.

Ministerstvo zdravotníctva tiež urobí určité zmeny v registračnom systéme očkovania, ktorý otvoria zajtra všetci starší ako 16 rokov. Ľudia si teraz budú radšej vyberať okres, kde chcú byť očkovaní, ako konkrétne očkovacie centrum. Po druhé, pacienti trpiaci chronickými chorobami budú mať prednosť pri očkovaní.

Systém výberu očkovacieho centra sa zmení Čítaj viac

Ďalšie správy o Covid a očkovaní

 • 682 zo 7 508 testov PCR uskutočnené 27. apríla sa vrátili pozitívne, čo predstavuje 9,08 percenta. Zo 121 120 antigénových testov bolo 483 boli pozitívne (0,40 percenta). Zahynulo 39 ľudí, čím sa zvýšil celkový počet úmrtí na Covid na 11 611.
 • The dohoda medzi Slovenskom a Ruskom na Sputniku V vakcína budú zverejnené dnes, Potvrdil minister zdravotníctva Lengvarský.
 • 600 dávok Sputniku V, ktoré sa majú testovať v Rusku, bolo prevzaté z Imuna Pharm závod v Šarišských Michaľanoch na ráno 28. apríla. Testy by mali trvať asi mesiac.
 • Dovolenka v zahraničí môže byť obnovená po 15. máji ak to pandemická situácia umožňuje, uviedol námestník ministra zahraničných vecí Martin Klus. Pripustil, že hoci sa vnútroštátna pohotovosť predĺžila do 28. mája, môže sa skončiť o dva týždne skôr, ak sa bude situácia považovať za priaznivú.
 • Testy LAMPY boli schválené ministerstvom vnútra na použitie na hromadné akcie ako alternatíva k testom PCR.

Obrázok dňa

Hlavný príbeh pre dnešok

Ľubica Karvašová pôsobila ako diplomatická poradkyňa pre záležitosti EÚ Igora Matoviča v čase, keď bol predsedom vlády. V misii pokračuje pod vedením svojho nástupcu Eduarda Hegera. Bola dôležitou členkou delegácie, ktorá rokovala o opätovnej distribúcii ďalších 10 miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer / BioNTech v Európskej únii. Prečítajte si jej rozhovor pre denník Sme, kde zdieľa viac informácií o rokovaniach a tiež vysvetľuje, ako ju počas rokovaní ovplyvnil nákup vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Žena, ktorá vyjednala ďalšie vakcíny Pfizer pre Slovensko: V EÚ nie je Sputnik tabu Čítaj viac

V ďalších správach

 • Kabinet dal zelenú nominácii na Michal Aláč na post riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS). Jeho nomináciu ešte musí schváliť prezident.
 • Minister financií Igor Matovič a poslanec OĽaNO György Gyimesi odcestuje do Maďarsko, kde budú neformálne diskutovať o vakcíne Sputnik V. Matovič by chcel hovoriť aj o slovensko-maďarskom pripojení elektrických sietí.
 • Špecializovaný trestný súd odsúdený Daniel Čech, bývalý námestník finančnej správy, ktorý čelil obvineniam z korupcie, do tri roky väzenia so štvorročnou podmienkou. Musí tiež zaplatiť pokutu vo výške 30 000 €. Rozsudok je právoplatný a súd v skutočnosti rozhodoval o dohode o vine a treste medzi Čechom a prokurátorom.
 • Špecializovaný trestný súd má odmietol žiadosť Kajetána Kičuru, bývalý vedúci správy štátnych hmotných rezerv, bude prepustený z väzby. Kičura napadol rozhodnutie.
 • Univerzita Komenského sa umiestnila na 404. mieste v Round University Ranking (RUR) a bola jedinou slovenskou univerzitou v rebríčku. Najlepšie hodnotenie získalo vo vzdelávaní, kde sa umiestnilo na 165. mieste.
 • Električková trať medzi Floriánske námestie a Špitálska ulica v Bratislave bude v máji zatvorené z dôvodu stavebných prác na Americkom námestí. Problémy boli s nedávno zrekonštruovanou dlažbou na námestí.

Prečítajte si viac na Spectator.sk

Pomoc pre štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva, ktorí žiadajú o pobyt na Slovensku, sa predĺžila Čítaj viac

Mobilný poskytovateľ spúšťa skúšobnú prevádzku 5G siete v Bratislave Čítaj viac

Znovuotvorené múzeum vo francúzskom Darney ponúkne nový pohľad na československú armádu Čítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné vylepšiť tento prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu