Prehľad noviniek: Očkovanie je otvorené pre všetkých, aplikovali sa desaťtisíce

0
77

Toto je štvrtkové vydanie 29. apríla 2021 na Slovensku. Dozviete sa viac o politike, podnikaní a iných významných udalostiach dňa na Slovensku za menej ako päť minút. Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, zakúpte si naše online predplatné. Ďakujem.

Pravidlá pre zákaz vychádzania

Epidemická situácia na Slovensku sa stále zlepšuje a kabinet sa rozhodol zrušiť niektoré opatrenia založené na súčasnom výstražnom systéme Covid-automat.

Od budúceho pondelka 3. mája budú iba v okresoch tmavočervenej úrovne dodržiavať pravidlá zákazu vychádzania medzi 5:00 a 1:00.

Okresy na červenej a svetločervenej úrovni budú mať iba večerný zákaz vychádzania, čo znamená, že medzi 21:00 a 1:00 budú platiť obmedzenia.

Vo všetkých okresoch, či už tmavočervených, červených alebo svetločervených, by ľudia mali byť doma do 21:00.

To znamená, že ľudia v červenej a svetločervenej vrstve sa môžu napríklad navzájom navštevovať počas dňa, čo predtým nebolo povolené. Okrem toho boli tiež povolené návštevy väzníc.

Ostatné opatrenia týkajúce sa obchodov, služieb, terás reštaurácií a kaviarní vrátane masiek a respirátorov zostávajú v platnosti. Od 9. mája budú zrušené nákupné hodiny pre seniorov a výrazne hendikepovaných ľudí.

Pravidlá zákazu vychádzania sa zmenia. Väčšina obmedzení sa zachová iba v okresoch so zlou situáciou Čítaj viac

O očkovanie žiadajú tisíce ľudí

Registrácia na očkovanie proti Covid bola otvorená 29. apríla pre všetkých od 16 rokov. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) informovalo, že do štvrtkového rána sa do registrácie už prihlásilo 77 126 ľudí vo veku od 16 do 40 rokov.

Najpočetnejšou kategóriou sú ľudia vo veku od 18 do 30 rokov, ktorí majú registrovaných 35 075 osôb, nasleduje 18 803 osôb vo vekovej kategórii 30 až 35 rokov a 18 290 osôb vo veku od 35 do 40 rokov. Vo vekovej kategórii 16 – 18 rokov je zaregistrovaných 4 958 osôb.

Pri registrácii si ľudia môžu zvoliť okres (jeden alebo viac), kde chcú byť očkovaní, a nie konkrétne očkovacie centrum. Niektorí ľudia na sociálnych sieťach informovali, že schôdzku dostali takmer okamžite po prihlásení do Košíc alebo Revúcej. 16-ročný mladík je pozvaný, aby dostal injekciu spoločnosti Pfizer v Bardejove.

Koronavírus a správy o očkovaní

Hlavný príbeh pre dnešok

Uplynulo 25 rokov od vraždy policajta a najlepšieho priateľa Oskara Fegyveresa, bývalého policajta Slovenskej informačnej služby (SIS) Roberta Remiáša, ktorý bol hlavným svedkom únosu Michala Kováča mladšieho z roku 1995, syna sediaci prezident.

Prečítajte si viac v príbehu z nášho archívuZnovu sa objavuje Remiášova vražda Čítaj viac

Foto na dnes

Pre návštevníkov sa otvoril hrad Devín spolu s ďalšími múzeami a galériami.

Ostatné novinky

  • Obchody budú zatvorené 1. a 8. mája z dôvodu štátnych sviatkov.
  • Fínska spoločnosť Peikko, ktorá na Slovensku zamestnáva 350 ľudí v závode v Kráľovej nad Váhom, je plánuje investovať 3 milióny € v ďalšom zefektívňovaní a automatizácii výroby a rozširovaní výrobných zariadení a hľadá ľudí, ktorí by obnovili tretí posun vo výrobe oceľových nosníkov pre stavebné konštrukcie.
  • Návrh na programové vyhlásenie novej vlády je väčšinou to isté ako programové vyhlásenie predchádzajúcej vlády Igora Matoviča. Premiér Eduard Heger uviedol, že ministri odstránili veci, ktoré už dokončili. Parlament bude o vyhlásení rokovať 29. apríla.
  • V Apríli, ekonomický sentiment na Slovensku bol výrazne optimistickejší ako minulý mesiac. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (ESI) sa zvýšil o 18,7 bodu na 104,3, čím sa dostal na najvyššiu úroveň od marca 2018 a prekonal úroveň bezprostredne pred začiatkom pandémie koronavírusov.
  • Viera, že kvalita demokracie má pozitívny vplyv na životnú úroveň ľudí, je v súčasnosti medzi obyvateľmi Slovenska rozšírenejší ako pred piatimi rokmi.

Nenechajte si ujsť dnes na Spectator.sk

Dom v Bratislave, kde sa zastaví čas Čítaj viac

Najdrahšia realitná transakcia v histórii: Aupark v Bratislave zmení majiteľa Čítaj viac

Otcovská dovolenka bude od 1. mája ľahšiaČítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné vylepšiť tento prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu