Prehľad noviniek: Slovensko-maďarské vzťahy nikdy neboli také dobré ako teraz, maďarské MZV

0
45

Ministerstvo zdravotníctva sa obáva šírenia kmeňa Delta z futbalového zápasu v Budapešti. Maďarský minister zahraničných vecí vyvracia tvrdenia o negatívnom vzťahu so svojím slovenským náprotivkom. Prečítajte si viac v dnešnom súhrne.

Doprajte si hlavné správy dňa za menej ako päť minút piatkovým vydaním magazínu Today in Slovakia z 18. júna. Prajeme príjemné čítanie.

Ministerstvo sa obáva šírenia variantu Delta z nedávneho futbalového zápasu

Stovky ľudí zo Slovenska sa 15. júna zúčastnili futbalového zápasu medzi Maďarskom a Portugalskom. Ministerstvo zdravotníctva vyzýva slovenských fanúšikov, aby sa po návrate zaregistrovali prostredníctvom eHranica.

Jedinou požiadavkou pre cestujúcich prichádzajúcich na Slovensko z Maďarska je v súčasnosti negatívny výsledok testu Covid, ministerstvo sa však teraz obáva, že to nebude stačiť a chce fanúšikom ponúknuť bezplatné testy PCR.

Epidemická situácia v Portugalsku, kde sa rozšíril Delta variant koronavírusu, prinútila slovenské orgány prehodnotiť slovenskú cestovnú mapu. Zatiaľ čo ľudia prichádzajúci tento týždeň z Portugalska s negatívnym výsledkom testu PCR sa môžu úplne vyhnúť karanténe, od pondelka musia absolvovať úplnú 14-dňovú karanténu.

Ministerstvo sa teraz obáva, že zápas môže urýchliť dovoz mutácie Delta na Slovensko.


Vyskúšajte víkendové tipy na čítanie na webe Spectacular Slovakia. Peter Dlhopolec tento týždeň píše o druhom slovenskom zápase Euro 2020, slovenskom Toskánsku, invazívnom ázijskom komárovi a obľúbených Bratislavčanoch na prechádzkach.


Koronavírus a správy o očkovaní

  • Laboratóriá vo štvrtok vykonali 3 794 testov PCR, z toho 38 bolo pozitívnych. Počet počet hospitalizovaných sa zvýšil o 14 na 229. Bolo potvrdených štrnásť úmrtí na koronavírusy.
  • Krajiny západného Balkánu prejavili záujem o dávky série Sputnik V. vakcíny, ktoré Slovensko nebude môcť použiť. Predloží na rokovanie vlády návrh na predaj alebo darovanie vakcín. Na Slovensku je možné sa zaregistrovať na očkovanie Sputnikom do 30. júna.

Rozhovor dňa

https://www.youtube.com/embed/riOGuzs6CWo

Maďarsko nechce vystúpiť z EÚ, uviedol maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v rozhovore pre Sme Video (úvod je v slovenčine, ale zvyšok rozhovoru je v angličtine so slovenskými titulkami). Trvá tiež na tom, že ak sa bude predstava, že v EÚ existuje demokracia, brať vážne, znamená to „každý má právo zúčastniť sa debaty o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť EÚ“.

Szijjártó vyvracia tvrdenia, že má negatívny vzťah so svojím slovenským náprotivkom, a trvá na tom, že bývalému slovenskému premiérovi Igorovi Matovičovi nepomohol výmenou za menej prísnu legislatívu o dvojakom občianstve na Slovensku, ale skôr preto, že „mal podobný prístup ako my, pokiaľ ide o očkovanie “.


Foto dňa

Na poliach po celom Slovensku kvitnú tisíce makov. Prečítajte si tento príbeh z nášho archívu a zistíte, prečo sú Slováci a vlčie maky po celé storočia nerozlučnou dvojkou.


Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, zakúpte si naše online predplatné . Ďakujem.


V ďalších správach

  • Minister hospodárstva Richard Sulík odvolal Andreja Holáka z funkcie podpredsedu predstavenstva MH manažmentu. Holáka zadržala NAKA vo štvrtok, podľa TV Markíza ho prepustili až v ten deň.
  • Podľa informácií TV Joj Národná kriminálna agentúra (NAKA) predĺžil pôvodné obvinenie v prípade spoločnosti Mýtnik (výberca mýta) zahrnúť podnikateľa Jozef Brhel. Stíhaný je údajne aj pre pranie špinavých peňazí. Podľa prameňa televízie sú z prania špinavých peňazí (SITA) obviňovaní aj František Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba.
  • Ozbrojené sily SR majú ukončila takmer 20 rokov pôsobenia v Afganistane po rozhodnutí NATO. Od roku 2002 sa v operáciách medzinárodného krízového riadenia pod vlajkou NATO alebo v rámci koalície ochotných postupne vystriedalo viac ako 4 300 slovenských vojakov. Slovenské jednotky pôsobili v operáciách Enduring Freedom (ISAF) a za posledných zhruba päť rokov v operácii Resolute Support.
  • Predseda Európskej komisie Ursula von der Leyen navštívi Slovensko 21. júna, kedy sa tu oficiálne predstaví plán obnovy Slovenska.
  • Univerzita Komenského je jedinou slovenskou univerzitou zaradenou do Round University Ranking (RUR) podľa predmetu medzi najlepších 300 alebo 400 najlepších univerzít vo svete. V prírodných vedách obsadila univerzita 288. miesto na svete, zatiaľ čo v technických vedách sa umiestnila na 337. mieste.
  • Jar roku 2021 bola jeden z troch najchladnejších prameňov na Slovensku za posledných 40 rokov potvrdili zástupcovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorí hodnotili jar 2021 z klimatologického hľadiska.
  • Tí, ktorí posunuli marcový termín o daňové priznania musia predložiť do konca júna. Finančná správa uviedla, že takýchto daňových poplatníkov je 280 000.

Nenechajte si ujsť Spectator.sk dnes

Vďaka zmene zákona je kanabidiol legálny Čítaj viac

Slovenský región je v porovnaní s Toskánskom veľká neznáma Čítaj viac

Spolupráca spojencov NATO bude v tomto novom prostredí čoraz dôležitejšia Čítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné vylepšiť tento prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk

18. júna 2021 o 14:39 | Nina Hrabovská Francelová

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu