Prehľad noviniek: Slovensko si v sobotu pripomenie Prvý máj zatvorenými obchodmi

0
79

Sputnikova zmluva bola konečne zverejnená; anticovidské opatrenia sa od pondelka 3. mája zmierňujú.

Toto je vydanie Dneška na Slovensku z piatka 30. apríla 2021. Dozviete sa o politike, podnikaní a ďalších významných udalostiach dňa na Slovensku za menej ako päť minút. Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.

Vyskúšajte víkendové tipy na čítanie v divadle Spectacular Slovakia

Najstaršia slovenská ľúbostná báseň je erotická, vtipná a krátka Čítaj viac

Zverejnenie podrobností zmluvy o Sputniku môže stáť Slovensko milióny eur

Porušenie doložky o utajení zmluvy je trestné. Nie je uvedené, ktoré orgány majú vakcínu skontrolovať, a ruská strana má právo odstúpiť od zmluvy, ak dôjde k oneskoreniu platieb zo Slovenska.

Zmluvu na ruskú vakcínu Sputnik V ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vo štvrtok 29. apríla večer po týždňoch právnych sporov.

Zmluva, ktorú podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (dnes poslanec za OĽaNO), je podľa odborníkov v podstate v rozpore so slovenským právom.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v stredu potvrdil, že použitie Sputniku V na Slovensku sa zatiaľ nechystá.

Zverejnenie podrobností zmluvy so Sputnikom malo byť pokutované miliónmi eur Čítaj viac

Ďalšie správy o Covid a očkovaní

  • Od pondelka 3. mája sa nebude počas dňa vyžadovať negatívny test pri vstupe do obchodov, škôl, na pracovné miesta a do ostatných v červených a svetločervených obvodoch, iba počas zákazu vychádzania medzi 21:00 a 1:00. Pravidlá pre vstup do obchodov, škôl, na pracoviská a iné v tmavočervených okresoch sa nezmenia a budú sa vyžadovať negatívne testy.

Veterné elektrárne môžu byť na Slovensku postavené po 17-ročnom zákaze

Súčasné politické smerovanie Slovenska a technický stav národnej siete znovu otvárajú príležitosti pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku. V dôsledku toho môžu byť na Slovensku postavené nové veterné elektrárne po 17-ročnom zákaze, upozornila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI).

„V roku 2003 bola uvedená do prevádzky prvá veterná elektráreň na Slovensku. Napriek tomu, že stále funguje, zostala pamiatkou na nevyužité príležitosti,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Veterné elektrárne môžu byť na Slovensku postavené po 17-ročnom zákaze Čítaj viac

Spoločnosť Covid znížila počet cestujúcich vo verejnej doprave v Bratislave o dve tretiny

Pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla mestskú hromadnú dopravu v Bratislave. Počet cestujúcich využívajúcich verejnú dopravu sa v porovnaní s obdobím pred pandémiou znížil približne o 60 až 70 percent. Tento pokles sa odráža na príjmoch DPB. Keďže bratislavský mestský dopravný podnik stratil Dopravný podnik Bratislava (DPB) každý mesiac výnosy, jeho celkové stratové príjmy od vypuknutia nového koronavírusu sa vyšplhali na 25 miliónov eur.

Bratislavský primátor Matúš Vallo začiatkom apríla uviedol, že mestské zastupiteľstvo neumožní hromadné prepúšťanie na DPB ani obmedzenie trás v Bratislave. Mestské zastupiteľstvo ako jediný akcionár DPB prisľúbilo vyrovnanie všetkých svojich záväzkov.

Spoločnosť Covid znížila počet cestujúcich vo verejnej doprave v Bratislave o dve tretiny Čítaj viac

Hlavný príbeh dneška

Rekonštrukcia jedného z najvýznamnejších historických miest hlavného mesta, rusovského kaštieľa, sa začala v 80. rokoch, stále však nie je dokončená. Posledný pokus spustený v roku 2018 doposiaľ nedokázal dokončiť ani proces obstarávania na výber dodávateľa stavby, hoci plánované odovzdanie prác dodávateľovi bolo vo februári 2020.

Teraz skupina aktivistov a miestnych poslancov založila petíciu. Petícia vyzýva Úrad vlády ako správcu panstva, aby postúpil v plánoch obnovy kaštieľa a poukázal na to, že ďalšie oneskorenia nebudú mať za následok iba jeho pokles ďalej v havarijnom stave, ale v budúcnosti budú znamenať aj vyššiu cenu za jej konečnú rekonštrukciu.

„Každý deň chodíme okolo kaštieľa a namiesto pýchy Rusoviec sa stále rozpadáva,“ uviedol Róbert Kalmár, jeden z troch ľudí stojacich za petíciou.

Kaštieľ v Rusovciach na okraji Bratislavy bol po stáročia domovom šľachty. Posledným súkromným vlastníkom bola belgická habsburská princezná Stéphanie, vdova po korunnom princovi Rudolfovi Habsburskom, synovi jednej z najslávnejších osobností habsburskej ríše. , Cisárovná Alžbeta – známejšia ako Sisi.

Súvisiaci článokSpustila sa petícia za uvedenie rekonštrukcie kaštieľa Rusovce do života Čítaj viac

Galéria dneška

Bratislava zahájila rozsiahle monitorovanie liahní komárov s cieľom umožniť lepšiu správu biocídov ZINZ. Doteraz sa zapojilo 200 dobrovoľníkov a výzva je stále otvorená.

Výročie

Pre väčšinu Slovákov vo veku 40 rokov a viac je Sviatok práce stále spojený s povinnou účasťou na udalostiach spred roku 1989, ktoré boli zamerané na oslavu komunistickej vlády. V dnešnej dobe sa väčšina ľudí radšej venuje voľnočasovým aktivitám, odtrhnutým od politiky, aj keď niektorí politici dodnes využívajú tento deň na propagáciu. 1. mája je na Slovensku štátny sviatok, počas ktorého si krajina v roku 2004 pripomína výročie svojho vstupu do Európskej únie.

Ostatné novinky

  • Odvolací súd v Nitre znížil trest niektorým z obvinených v prípade brutálneho útoku na muža pred barom Mariatchi v Nitre ešte v októbri 2013.
  • V sobotu 1. a 8. mája budú z dôvodu štátnych sviatkov obchody zatvorené.
  • Štatistický úrad prehodnotil údaje o HDP Slovenska na rok 2020 a znížil pokles z 5,2 percenta na 4,8 percenta.
  • Parlament rokoval o programovom programe kabinetu Eduarda Hegera. Definitívne hlasovanie sa očakáva v pondelok 3. mája.
  • Najvyšší slovenskí politickí predstavitelia si pripomenú tragickú smrť generála MR Štefánika (21. júla 1880 – 4. mája 1919) 3. mája na vrchu Bradlo neďaleko Brezovej pod Bradlom v Trenčianskom kraji, kde je pochovaný.

Nenechajte si dnes ujsť onSpectator.sk

Krádež umenia vyvolala priateľstvo medzi českým umelcom a nórskym zlodejom Čítaj viac

Slovensko: Kde včely bzučia a med tečie Čítaj viac

Žena, ktorá vyjednala ďalšie vakcíny Pfizer pre Slovensko: V EÚ nie je Sputnik tabu Čítaj viac

Dom v Bratislave, kde sa zastaví čas Čítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné vylepšiť tento prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

30. apríla 2021 o 17:22 | Jana Liptáková

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu