Prehľad noviniek: Slovensko v pondelok prejde na svetločervenú vrstvu, protikovovské opatrenia zostávajú v platnosti

0
61

Obchody budú v sobotu 8. mája zatvorené z dôvodu štátnych sviatkov, ktoré sa končia koncom druhej svetovej vojny.

Toto je vydanie Dneška na Slovensku z 5. mája 2021. Dozviete sa o politike, podnikaní a ďalších významných udalostiach dňa na Slovensku za menej ako päť minút. Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.

Vyskúšajte víkendové tipy na čítanie v divadle Spectacular Slovakia

Bezmenné bratislavské Staré Mesto miesta na prijímanie mien Čítaj viac

Špeciálna nákupná doba končí, niektoré izolačné pravidlá sa menia

Slovensko prejde na svetločervenú vrstvu na národnej úrovni od pondelka 10. mája, oznámili to v piatok ráno na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas.

Na regionálnej úrovni zostanú v tmavočervenej vrstve dva okresy, zatiaľ čo 33 bude v červenej a 44 v svetločervenej.

Zlepšujúce sa epidemické podmienky znamenajú od pondelka zmiernenie protikovidských opatrení. Jedná sa o prevádzkovanie obchodov a služieb, športové podujatia a masové kultúrne podujatia. Uskutočnia sa tiež určité zmeny v izolačných pravidlách, z ktorých budú mať prospech ľudia, ktorí už boli očkovaní.

Špeciálna nákupná doba končí, niektoré izolačné pravidlá sa menia Čítaj viac

Ďalšie správy o Covid a očkovaní

  • Slovensko sa za posledné dva týždne umiestnil 23. v počte nových Covid-19 prípadov na 100 000 ľudí z 28 členských štátov EÚ. Avšak za smrť na osobu, Slovensko obsadilo piate najhoršie miesto, oznámilo vo štvrtok Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
  • Slovensko vo štvrtok dostalo výsledky testy vykonané v Maďarsku o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V, Oznámil v piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) s tým, že výsledky sú v poriadku. Ministerstvo zdravotníctva má teraz rokovať s odborníkmi a Rusmi o tom, ako a či by sa vakcína mala v krajine používať.
  • The Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dospel k záveru, že vzhľadom na to, že 47-ročná žena SZO zomrel od a trombóza príspevok po očkovaní vakcínou AstraZeneca došlo k poruche zrážania krvi, došlo k pravdepodobný odkaz medzi jej očkovaním a trombózou.

Aktivisti chcú v Bratislave viac zón s rýchlosťou 30 km / h

Environmentálni aktivisti požadujú ďalšie upokojujúce dopravné opatrenia v Bratislave. Veria, že bezpečnosť ľudí v centre sa dá zvýšiť zónami s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Maximálna povolená rýchlosť v obciach na Slovensku je 50 km / h. Bratislava už ponúka zóny s rýchlosťou asi 30 km / h. Jeden je v centre mesta a ďalšie sú na niektorých sídliskách v mestských častiach Petržalka a Karlova Ves.

Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené Matky a Cyklokoalícia doručili vo štvrtok bratislavskej zástupkyni Lenke Antalovej Plavúchovej správu o udržateľnej mobilite v Bratislave poukazujúcu na absenciu dlhodobej vízie mobility.

Aktivisti chcú v Bratislave viac zón s rýchlosťou 30 km / h Čítaj viac

Hlavný príbeh pre dnešok

Miesta, kde ich môžete stretnúť, sú tradičné ľudové slávnosti, veľtrhy, námestia a hrady. Nosia dobové kostýmy, niektoré kováčske, drotárske alebo vyrezávané, zatiaľ čo iné obsluhujú pec, hrnčiarsky kruh alebo kolovrátok.

Ale popri zatváraní spoločnosti kvôli pandémii museli pozastaviť svoju činnosť aj umeleckí a ľudoví remeselníci.

Minulý rok priniesol pre mnohých likvidáciu, iní sa snažia nájsť nové odbytiská, kde by predávali svoj tovar a živili sa. Všetci dúfajú, že táto sezóna bude lepšia ako minulá.

Blízko skalného dna sa remeselníci na Slovensku modlia za lepšie ročné obdobie Čítaj viac

Obrázok dneška

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) položil v piatok 7. mája v Bratislave pamätník vojny na Slavíne v Bratislave pri príležitosti 76. výročia konca druhej svetovej vojny. Aj keď sa Deň víťazstva v Európe oslavuje 8. mája, Heger si výročie pripomenul deň vopred, pretože sa má v sobotu zúčastniť na summite vedúcich predstaviteľov EÚ v Portugalsku.

Ostatné novinky

  • Obchody bude zatvorené 8. mája z dôvodu štátneho sviatku, ktorým sa končí druhá svetová vojna.
  • Výroba modelov SUV na Volkswagen závod v Bratislave, ktorý bol pozastavený 29. apríla a mal ním zostať do 7. mája, bude teraz pozastavené do 14. mája z dôvodu pretrvávajúceho nedostatku polovodičov.
  • Slovenské vývoz sa zlomil národné záznamy v marci keď prekročili 8 miliárd EUR. Štatistický úrad pripisuje marcový vývoz, ktorý sa medziročne zvýšil o 38,7 percenta, na rekordný vývoz autá ktorý je poháňaný vysokým dopytom po celom svete.
  • Bratislavské Staré Mesto spustila rozsiahlu revitalizácia z Medická záhrada v centre mesta.
  • STaRZ, prevádzkovateľ športových zariadení v Bratislave, začal napĺňať 50-metrový bazén z Plavecké zariadenie Pasienky 3. mája v nádeji, že bude môcť pokračovať v činnosti spolu so zlepšením epidemickej situácie. Menší, 25-metrový bazén, je v prevádzke od 26. apríla.
  • So sídlom v Trnave automobilka Stellantis Slovensko (predtým Groupe PSA Slovakia) vyrobila spoločnosť miliónty Citroën C3 vozidlo 7. mája, model, ktorý sa vyrába výhradne v Trnave.

Nenechajte si ujsť dnes na Spectator.sk

Návštevníci opálových baní môžu preskúmať zrekonštruovanú cestu Čítaj viac

Z bazéna sa stalo kultúrne stredisko Čítaj viac

Pútnické miesto pre mnohých Židov z celého sveta Čítaj viac

Náhrobné kamene, ktoré sa stratili po nájdení vojnového ničenia historického židovského cintorína Čítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné vylepšiť tento prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

7. mája 2021 o 16:09 | Jana Liptáková

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu