Prehľad správ: Tisíce chcú vidieť pápeža, aj keď je pre niektorých príliš liberálny

0
3

Generálny prokurátor poslancom svoje kroky nevysvetľuje. Niektoré univerzity začnú nový rok s online vzdelávaním.

Dobrý večer. Utorkové 7. septembra 2021 vydanie z Dnes na Slovensku je pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút. Prajeme vám príjemné čítanie.

Prípravy na návštevu pápeža v plnom prúde

O Na akcie otvorené pre širšiu verejnosť sa počas návštevy pápeža Františka v polovici septembra zatiaľ zaregistrovalo 72 000 ľudí. Väčšina chce navštíviť omšu, ktorú bude slúžiť v posledný deň svojej návštevy, 15. septembra v Šaštíne. Krajina v ten istý deň oslavuje sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Medzitým sú prípravy na akciu v tomto západoslovenskom meste v plnom prúde. Organizátori dostali informácie o zmenených vstupných podmienkach len asi deväť dní pred začiatkom akcie a to ovplyvnilo celý proces.

Neočkovaní ľudia budú v oddelenom sektore, rozdelení od očkovaných účastníkov. Ľudia majú tiež šancu prísť do Šaštína o noc skôr, pretože miesto, kde sa má omša konať, sa otvorí 14. septembra o 22:00.

Zdá sa však, že nie všetci katolíci na Slovensku sa usilujú stretnúť s pápežom. Niektorým sa nepáči jeho ústretový prístup k migrantom, očkovanie proti Covidovi a LGBTI+ ľuďom. Skutočnosť, že nie je taký konzervatívny ako jeden z jeho predchodcov, Ján Pavol II., Má za následok, že niektorí ľudia nie sú veľmi nadšení z toho, že sa s ním osobne stretnú, niektorí pozorovatelia zastávajú názor.


Najvyšší prokurátor sa poslancom vyhýbal a uviedol, že novinári porušili tlačový kódex

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa nedostavil na dnešné zasadnutie parlamentného výboru pre médiá a kultúru, kde mal údajne vysvetliť svoje kroky voči niektorým novinárom, ktorí sa chceli zúčastniť na tlačovej konferencii, ktorá sa konala minulý týždeň.

Povedal, že je zaneprázdnený, a namiesto toho poslal svojho zástupcu Jozefa Kanderu, čo veľa pohŕdalo niektorými členmi výboru. Žilinka je pozvaný na ďalšie zasadnutie, ktoré je naplánované na 10. septembra.

Generálny prokurátor medzitým reagoval na otvorený list, ktorý zaslali šéfredaktori slovenských denníkov Sme a Denník N a tiež web Aktuality.sk, ktorých reportéri majú vstup na tlačovú konferenciu zakázaný.

Okrem iného povedal, že poskytuje iba vyhlásenie, a naznačil, že to boli šéfredaktori, ktorí porušili tlačový kódex za uvádzanie nepravdivých informácií.


Správy o koronavíruse a očkovaní

  • 306 ľudí bolo novo diagnostikovaných ako pozitívnych na Covid z 8 113 testov PCR vykonaných v pondelok. Počet ľudí v nemocniciach sa zvýšil o 44 na 156 ľudí. Zaočkovanosť je 43,51 percenta, 2 392 783 ľudí dostalo prvú dávku očkovacej látky. Viac štatistík o Covid-19 na Slovensku tu.
  • Online služby eHealth a My eHealth bude v utorok večer medzi 22:00 a 23:00 mimo prevádzky, pričom bude tiež nemožné vydávať zelené lístky EÚ.
  • U niektorých vysokoškolákov, nový akademický rok je podobný tomu, ako to bolo počas najprísnejšieho zablokovania. Viaceré fakulty budú vyučovať online.

Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné . Ďakujem.


V tento deň v histórii

Dnes uplynulo 10 rokov od havárie lietadla v Rusku, kde zahynuli všetci hráči hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ. Jednou z obetí bol slovenský hráč Pavol Demitra.


Príbeh pre dnešok

28-ročný Robert Barca, ktorý pracuje ako jediný kontrolór faktov pre tlačovú agentúru Agence France-Presse (AFP) pre Slovensko, ktorá na Facebooku odhaluje dezinformácie a hoaxy, vysvetlil, ako overuje fakty, prečo by ľudia mali nahlasovať falošné správy, hoaxy , a dezinformácie na Facebooku a prečo by Slovensko mohlo využívať viac ľudí na to, čo robí.

Jediný slovenský kontrolór faktov AFP: Dezinformačným obchodníkom chýba originalita a kreativita Čítaj viac


V ďalších novinkách

  • Neplánovaná schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vyhodiť zo svojho postu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), sa bude konať 9. septembra o 14:00. Inicioval to Smer.
  • Odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák v inom prípade sa priznal, ale rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Aktuálne si odpykáva päťročný trest odňatia slobody.
  • Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala dvoch nových rektorov: Ľuboš Cibák zo Školy ekonomiky a manažmentu vo verejnej správe v Bratislave a Oliver Moravčík zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
  • Mobilný operátor O2 pokračuje v rozširovaní 5G sieť. Navyše do Bratislavy, pokrytých je 14 miest v okolí hlavného mesta.

Neprehliadnite dnes na Spectator.sk

Ako sa umelá inteligencia používa vo financiách Čítaj viac

Klepnite na drevenú dedinu Slovenska Čítaj viac

Ak máte návrhy, ako je možné tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

7. septembra 2021 o 17:43 | Nina Hrabovská Francelová

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu