Spolupráca spojencov NATO bude v tomto novom prostredí čoraz dôležitejšia

0
42

Účastníci jednej zo záverečných debát na fóre GLOBSEC Bratislava 2021 sa zamysleli nad nedávnym samitom NATO v Bruseli.

K meniacemu sa svetu prispieva nielen pandémia, ale aj ďalšie faktory.

Veľká konkurencia moci medzi Západom, Čínou a Ruskom sa zintenzívňuje, zatiaľ čo sa objavujú nové hrozby. V takomto prostredí bude spolupráca spojencov NATO stále dôležitejšia, účastníci v jednej z posledných panelových diskusií, ktoré sa konali na pôde NATO GLOBSEC Bratislava Forum 2021 17. júna súhlasil.

Zamysleli sa nad nedávnym samitom NATO v Bruseli, ktorý ubezpečil o stálych hodnotách NATO a o záväzku spojencov, uviedol slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„Čoraz nepredvídateľnejšie bezpečnostné prostredie vytvára výzvy, ktorým nemožno čeliť osobitne,“ uviedla Naď v diskusii, ktorú citoval spravodajský server TASR. Úlohou každého je posilniť spoločnú odolnosť a pripravenosť chrániť kolektívnu bezpečnosť našich ľudí.

Zdôraznil tiež, že Slovensko je pripravené pokračovať v plnení svojich záväzkov v rámci NATO vrátane záväzkov týkajúcich sa medzinárodného krízového riadenia.

Dôležité inovácie

Účastníci panelovej diskusie sa zamýšľali aj nad vojenskými schopnosťami a schopnosťou konať, ako aj nad kybernetickou bezpečnosťou a situáciou vo svete. Ďalšou dôležitou témou boli inovácie a talenty.

Keď NATO predstavuje svoj prvý akcelerátor inovácií, Kanada môže poskytnúť cenné skúsenosti so spoluprácou medzi verejným a súkromným sektorom pri vývoji technológií. Minister národnej obrany Kanady Harjit Singh Sajjan, ktorý sa debaty zúčastnil prostredníctvom videohovoru, zdôrazňuje zdôraznený talent.

NATO a národné štáty by mali využívať kvalitu a rozmanitosť talentov, ktoré majú k dispozícii. Mali by rovnako myslieť na efektívne a efektívne obstarávanie všetkých svojich činností.

Aj napriek tomu západné medzinárodné spoločenstvo čelí hrozbe narušenia dôvery verejnosti v národné aj medzinárodné inštitúcie. NATO, OSN, národné štáty a občianska spoločnosť – všetci hrajú rozhodujúcu úlohu pri posilňovaní dôvery ľudí, ktorých zastupujú a chránia, uviedli účastníci.

18. júna 2021 o 8:42 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu