Úvod Skryť Správy: Prokuratúra vstupuje do ďalšieho vyšetrovania, jej bývalý šéf čelí súdu

Správy: Prokuratúra vstupuje do ďalšieho vyšetrovania, jej bývalý šéf čelí súdu

0
5

Bývalý generálny prokurátor obvinenia odmieta. Tretina okresov s prísnejšími pravidlami. Na pápežskú návštevu sa mohlo zaregistrovať viac ľudí. Viac v dnešnom prehľade.

Dobrý večer. Pondelkové vydanie Dnes na Slovensku 6. septembra 2021 je pripravené s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút. Prajeme vám príjemné čítanie.

Bývalého prokurátora postavia pred súd

Bývalý slovenský generálny prokurátor stojí pred súdom vôbec prvýkrát.

Konanie s Dobroslavom Trnkom sa začalo na Okresnom súde Bratislava I 6. septembra. Je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa za ukrytie záznamu o spise Gorila, uniknutého v roku 2011 a pre opis možných korupčných praktík medzi politikmi a podnikateľmi, v r. jeho trezor. V prípade, že ho sudca uzná vinným, Trnka môže stráviť vo väzení dva až desať rokov, alebo aj viac.

Podľa obžaloby nahrávku dostal od mafiána Mariana Kočnera, ktorý si v súčasnosti odpykáva trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek a čelenie obvineniu v niekoľkých ďalších prípadoch vrátane vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Trnka dohodu o vine a treste odmietol a tvrdil, že je nevinný.

Súdny proces sa má konať zajtra, potom 13. a 14. septembra.


Ak chcete získať hlbší prehľad o aktuálnych udalostiach, pozrite sa na náš Posledný týždeň na Slovensku, ktorý bol uverejnený dnes. Tu sa môžete prihlásiť na odber noviniek.


Námestník generálneho prokurátora zastavuje ďalšie vyšetrovanie

Generálna prokuratúra rozhodla o zastavení druhého vyšetrovania o necelý týždeň s použitím odseku 363 trestného poriadku, ktorý umožňuje mimoriadny zásah generálneho prokurátora.

Zástupca generálneho prokurátora Jozef Kandera najskôr oslobodil spod obžaloby bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského pre obvinenia súvisiace s korupciou.

Tentoraz zastavil vyšetrovanie, ktoré začala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a ktoré sa týkalo manipulácií svedkov.

Podľa informácií denníka Sme mala NAKA narážky na to, že ľudia s prepojením na spravodajskú agentúru Slovenskej informačnej služby (SIS) kontaktovali inšpekčnú službu ministerstva vnútra a žiadali ich, aby zmanipulovali spolupracujúcich obžalovaných s cieľom vzniesť krivé obvinenia voči členom. tímu Očistec (Očistec), ktorý v poslednom čase začal vyšetrovanie vo viacerých prípadoch korupcie.

Kandera opäť citoval odsek 363, pričom spochybnil základ vyšetrovania a uviedol, že neexistujú žiadne konkrétne dôkazy.

Prezídium Policajného zboru nechcelo komentovať.


Ak sa vám páči to, čo robíme, a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Správy o koronavíruse a očkovaní

  • 101 ľudí boli novo diagnostikovaní ako pozitívni na Covid z 13 726 testov PCR vykonaných 5. septembra. Počet ľudí v nemocniciach sa zvýšil na 112 ľudí. Zaočkovanosť je na 43,46 percenta, 2 390 168 ľudí dostalo prvú dávku vakcíny. Viac štatistík o Covid-19 na Slovensku tu.
  • Celkom 23 okresov je v oranžovej vrstve od dnešného dňa oproti 14. z minulého týždňa. To znamená, že musia dodržiavať prísnejšie opatrenia, ktoré napríklad zavádzajú určité vstupné obmedzenia pre režimy, ktoré umožňujú všetkým ľuďom a ľuďom potvrdenie negatívneho testu/zotavenie sa z Covidu/očkovanie.
  • The podmienky pre akcie pre verejnosť, na ktorých sa zúčastňuje pápež František počas svojej polovičnej septembrovej návštevy Slovenska zmenili sa. Teraz sú otvorené aj pre ľudí, ktorí neboli očkovaní, ale majú negatívny výsledok testu na Covid alebo sa z choroby vyliečili, pričom každý sa musí zaregistrovať na www.navstevapapeza.sk.

Obrázok dňa

Slovensko zabalilo paralympijské hry Tokio 2020 zlatou medailou v para-streľbe, ktorú vyhrala najúspešnejšia paralympijská atlétka Veronika Vadovičová. Krajina nazbierala celkovo 11 medailí.


Príbeh pre dnešok

Nestačí vytvárať dobré stratégie; je dôležitejšie držať sa ich a sledovať dlhodobé vízie, aby sme zaistili, že Slovensko zostane v meniacom sa svete konkurencieschopné, hovorí Ronald Blaško, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory (AmCham). Podľa jeho názoru je potrebný konsenzus medzi koalíciou a opozíciou, aby sa zabezpečilo, že reformy sa po každých voľbách nezmenia.

Prečítajte si viac v našom rozhovore, ktorý sa dotýka tém ako je Plán obnovy a odolnosti Slovenska, dopady pandémie Covid-19 a čo by malo Slovensko urobiť, aby pritiahlo nové investície.

Blaško: Je smutné počuť, že Slovensko nie je schopné vynakladať finančné prostriedky EÚ Čítaj viac


V ďalších novinkách

  • PM Eduard Heger (OĽaNO) pridelí 300 000 € zo svojej rezervy na Učte pre Slovensko projekt, ktorý školí neučiteľov, aby učili v rôznych komunitách s cieľom zlepšiť sektor vzdelávania a pomôcť deťom uspieť.
  • The zvony v katolíckych kostoloch po celom Slovensku zazvonia V nedeľu 12. septembra o 12:00 pozvať prívržencov k modlitbe za pápeža Františka, ktorý v ten istý deň pricestuje na svoju oficiálnu návštevu krajiny.
  • The priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku predstavoval 1 202 EUR v druhom štvrťroku 2021, medziročne o 10,5 percenta viac. Podľa štatistického úradu to bol najrýchlejší rast od posledného štvrťroka 2004.
  • V auguste 2021 skrachovalo 849 ľudí, nárast o viac ako jednu štvrtinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Je to druhý najvyšší počet osobných bankrotov na Slovensku v tomto roku, ukazuje analýza CRIF – Slovak Credit Bureau.
  • Niekoľko oblastí stredného a severného Slovenska môže zažiť veľmi chladná noc dnes a zajtra ráno, pričom teploty klesajú na -1 až -4 stupne Celzia.

Aj dnes na Spectator.sk:

Sedemročná chyba. Diaľnice sa budú križovať, ale nebudú sa spájať Čítaj viac

Vyhliadkový bod: Vyšné Ružbachy a Veterný vrch Čítaj viac

Ako liečivá divá kvetina zmutovala na „kúzelnú metlu“ Čítaj viac


Ak máte návrhy, ako je možné tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.

6. septembra 2021 o 19:24 | Radka Minarechová

.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu