Sprísnený hraničný režim budúci týždeň: Štát nariadi všetkým izoláciu a testovanie

0
30

Výnimky platia pre cezhraničných cestujúcich dochádzajúcich zo susedných, ako aj z ďalších krajín EÚ.

Hraničný režim Slovenska sa zmení. Úrady ako dôvod, prečo Slovensko sprísni pravidlá pre ľudí prichádzajúcich do krajiny zo zahraničia, uvádzajú nové kmene šíriace sa v Európe.Každý, kto prekračuje hranice Streda 17. februára so začiatkom o 6:00, budé musieť zaregistrujte sa u online formulár eHranica a izolovať sa 14 dní po príchode.

Pre cezhraničných dochádzajúcich budú existovať určité výnimky a mierne odlišné pravidlá pre ľudí pracujúcich v krajinách, ktoré nesusedia so Slovenskom, očkovaných ľudí a ľudí, ktorí sa zotavili z Covidu.

Polícia zároveň od budúceho týždňa posilní hliadky na hraniciach. Uzavreté budú cesty najnižšej kategórie a hraničné priechody s najmenšou intenzitou dopravy.

Slovenské úrady dôrazne odporúčajú necestovať do zahraničia, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Toto sú platné pravidlá k 17. februáru 2021 o 6:00.

Aké zmeny pre prichádzajúcich?

 • Všetci prichádzajúci na Slovensko sa musia zaregistrovať na internetovej stránke online formulár eHranica pred prekročením hraníc. Mali by byť schopní preukázať toto potvrdenie polícii. Ľudia vstupujúci do krajiny cez letiská na Slovensku musia tiež vyplniť formulár zverejnený dňa webová stránka ministerstva dopravy.
 • Po vstupe na Slovensko sú cestujúci povinní vstúpiť 14-denná izolácia buď doma, alebo v štátnom karanténnom zariadení, ak potrebujú miesto na karanténu.
 • Budú automaticky zaregistrovaní (na základe ich vyplneného formulára na eHranica) na test PCR, ktorý sa uskutoční najskôr dňa 8. deň po ich príchode. Náklady na test hradí štát. Deti mladšie ako 10 rokov nemusia byť testované.
 • Prichádzajúci z Členské štáty EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo budú môcť izoláciu ukončite po 14 dňoch ak majú bez príznakov. Prichádzajúci z iných štátov bude musieť počkať, kým dostanete negatívny výsledok testu PCR.

Podmienky pre dochádzajúcich zo susedných krajín EÚ

Cezhraniční dochádzajúci ľudia sú vyňatí z požiadavky 14-dennej karantény za nasledujúcich podmienok.

Ľudia pendlujúci medzi Slovenskom a jeho susedné krajiny EÚ – Česká republika, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko:

 • nevyžaduje sa registrácia s formou eHranica
 • povinný ukázať negatívny výsledok testu na antigén alebo PCR nie starší ako 7 dní (platí výnimka pre deti mladšie ako 10 rokov)
 • cezhraniční pracovníci musia preukázať pracovná zmluva.

Podmienky pre dochádzajúcich zo vzdialenejších krajín EÚ, EHP a Veľkej Británie

Tieto pravidlá sa vzťahujú na ľudí žijúcich a pracujúcich v krajinách EÚ, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve ak majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku:

 • Musia sa zaregistrovať u online formulár eHranice a vyberte príslušnú kategóriu.
 • Potrebujú tiež potvrdenie o pobyte / práci v zahraničí (časť vyhláška ÚVZ);
 • Pred vstupom potrebujú negatívny výsledok testu PCR nie starší ako 72 hodín alebo výsledok testu na antigén nie starší ako 48 hodín.
 • Budú sa musieť izolovať. Ak chcú ukončiť izoláciu skôr ako 8 dní, budú musieť zaplatiť za test PCR. Karanténu môžu ukončiť, len čo dostanú negatívny výsledok.

Podmienky pre ľudí, ktorí boli očkovaní alebo sa nedávno zotavili z vakcíny Covid

Tieto pravidlá platia pre ľudí, ktorí sa nedávno zotavili z Covid-19, mať trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a sú občanmi členského štátu EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva alebo boli v týchto krajinách za posledných 14 dní; a ľudia, ktorí dostali druhú vakcínu zastrelenú viac ako 14 dní pred, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. Pravidlá nadobúdajú platnosť v pondelok, 19. apríla o 6:00:

 • Musia sa zaregistrovať u online formulár eHranice a vyberte príslušnú kategóriu. Potrebujú tiež potvrdenie, že majú buď:
  • nedávno sa zotavil z Covidu podľa praktického lekára a má potvrdenie nie staršie ako 180 dní (časť vyhláška ÚVZ);
  • potvrdenie oni boli očkovaní proti Covid-19 a v prípade mRNA vakcíny (Pfizer / BioNTech a Moderna) viac ako Uplynulo 14 dní od ich druhej dávky, alebo v prípade vektorovej vakcíny, AstraZeneca, viac ako štyri týždne prešli od prvej dávky;
  • potvrdenie majú zotavený z Covid-19 a boli očkovaní až do 180 dní predtým buď vektorom alebo mRNA vakcínou a od ich prvej dávky uplynulo najmenej 14 dní.
  • Vyhláška ÚVZ nešpecifikuje the požadovaný jazyk potvrdenia.
 • Pred vstupom potrebujú negatívna PCR nie staršia ako 72 hodín alebo výsledok testu na antigén nie starší ako 48 hodín.
 • Budú sa musieť izolovať. Môžu izoláciu ukončite po 14 dňoch ak majú bez príznakov alebo potom, čo dostanú negatívny výsledok testu. Oni robia nie je potrebné čakať 8 dní podstúpiť skúšku.

Ľudia ktorí nemáte trvalý ani prechodný pobyt na Slovensku a mám zotavený z Covid-19 potrebovať:

 • zaregistrujte sa u online formulár eHranice pred ich príchodom na Slovensko, izolovať sa a absolvujte test najskôr za 8 dní po ich príchode.
 • Ak sú občania členského štátu EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Veľkej Británie, môžu ukončite izoláciu po 14 dňoch ak nemajú akékoľvek príznaky. Občania iných krajín si musia počkať, kým dostanete negatívny výsledok testu.

Aké sú výnimky?

Členovia posádky nákladnej, autobusovej, lodnej a železničnej dopravy sú vyňatí zo sebaizolácie; piloti a ďalší členovia posádky lietadla sa musia preukázať potvrdenie od zamestnávateľa v slovenskom jazyku alebo Certifikát Green Lanes pre pracovníkov v medzinárodnej doprave.

Medzi ďalších ľudí, ktorí sú vyňatí zo sebaizolácie, patria:

 • posádka záchrannej služby prevážajúca pacientov;
 • zdravotníci nosiaci orgány na transplantáciu a krv;
 • zamestnanci pohrebnej služby;
 • zdravotnícky personál, policajné sily, štátni zamestnanci a zamestnanci kritickej infraštruktúry so zvláštnym povolením;
 • diplomati a členovia medzinárodných organizácií s osobitným povolením;
 • členovia kabinetu s osobitným povolením vydaným Úradom verejného zdravotníctva. Potrebujú negatívny výsledok testu PCR nie starší ako 72 hodín pred návratom na Slovensko.

Výnimka bude aj pre tých, ktorí prídu na Slovensko do uzavrieť manželstvo alebo sa zúčastniť na pohrebe niekoho z blízkych. To si tiež vyžaduje dôkaz. Jedna sprevádzajúca osoba bude mať tiež výnimku, ktorá vyžaduje a negatívny test na antigén nie starší ako 48 hodín alebo a RT-PCR test nie starší ako 72 hodín.

Povinná karanténa sa nebude vzťahovať na ľudí s trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, ktorí prekročia hranice, aby navštívili a zahraničné veľvyslanectvo akreditovaný na Slovensku so sídlom v Českej republike, Maďarsku alebo Rakúskej republike. Táto návšteva môže nesmie presiahnuť 12 hodín; v tomto prípade je negatívny test na COVID-19 nevyžaduje sa.

Tranzit cez Slovensko

Ľudia tranzitujúci cez Slovensko sa nemusia izolovať, ak splnia nasledujúce podmienky:

 • Občania EÚ a ich rodinní príslušníci cestujúci do iného členského štátu EÚ, ak sa tranzituje (vrátane prestávok na doplnenie paliva) netrvá dlhšie ako osem hodín;
 • ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v členských štátoch EÚ, ktorí sa po tranzite vrátia do svojej domovskej krajiny (vrátane prestávok na doplnenie paliva) netrvá dlhšie ako osem hodín;
 • občania tretích krajín, ak cestujú do členského štátu EÚ, v ktorom majú trvalé alebo prechodné bydlisko, ak sa koná ich tranzit (vrátane prestávok na doplnenie paliva) netrvá dlhšie ako osem hodín.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva (UVZ) vyhláška z 15. apríla

Potvrdenie o zamestnaní ako cezhraničný pracovník, potvrdenie o zotavení z Covid-19 a potvrdenie o vykonaní testu sú súčasť vyhlášky ÚVZ.

Tento článok bol prvýkrát publikovaný 12. februára 2021.

Prečítajte si viac o koronavíruse na Slovensku:

16. apríla 2021 o 14:34 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu