ŠÚKL: Nepodľahneme politickému tlaku

0
28

Šéf liekovej agentúry čelí anonymným vyhrážkam smrťou. Po útokoch Matoviča je stále ťažšie viesť organizáciu.

Slovenská národná agentúra pre lieky odsudzuje to, čo považujú za emocionálny a politický tlak, ktorý minister financií vyvíja na inštitúciu, jej riaditeľa a jej rodinu.

Súvisiaci článokJedným z dôvodov, prečo Rusi požadujú Sputnik V späť, je to, že Slovensko nezaplatilo Čítaj viac

Slovenský ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal vyhlásenie večer 15. apríla po tlačovej konferencii šéfa OĽaNO Igora Matoviča, ktorý dnes slúži ako minister financií. Matovič opakovane obviňoval ŠÚKL a jeho riaditeľku Zuzanu Baťovú z vedenia smeráckej kampane proti ruskej vakcíne Sputnik V, ktorú obstaral začiatkom februára, keď bol ešte predsedom vlády. Slovensko tak vlastní 200 000 dávok vakcíny, ktoré boli od začiatku marca uskladnené v rezervách, ale zatiaľ neboli uvedené do používania.

Sputnik sa dokáže vyvaliť bez zelenej zo ŠÚKL

Matovič viní Baťovú z toho, že jeho ruskí partneri stratili dôveru na Slovensko, a to kvôli vyhláseniu inštitútu z 8. apríla, že Sputnik V sa používa v 40 krajinách sveta, ale vakcíny majú spoločný iba názov.

„Na základe publikovaných správ sa Sputnik V údajne používa asi v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny majú iba spoločný názov. Porovnateľnosť a konzistencia rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach nebola preukázaná,“ ŠÚKL uviedol 8. apríla.

Súvisiaci článokSputnik V sa mohol na Slovensku valiť už týždne Čítaj viac

Zatiaľ čo Matovič tvrdí, že ich hodnotenie bolo politicky motivované, ŠÚKL trvá na tom, že ich správa bola vypracovaná na základe informácií, ktoré im poskytol výrobca vakcíny, ktorý je povinný preukázať jej kvalitu, bezpečnosť a účinnosť, ako aj rovnosť vakcíny používané v rôznych krajinách a štúdiách.

Úrad vidí mediálny útok Matoviča

ŠÚKL opäť zdôraznil, že ministerstvo zdravotníctva si od nich správu vyžiadalo, pričom ich vyhodnotenie sa nevyžaduje, aby sa vakcína mohla uvoľniť na použitie na Slovensku. Bez ohľadu na hodnotenie ŠÚKL je možné vakcínu použiť na základe povolenia ministerstva zdravotníctva na terapeutické použitie neregistrovaného lieku, uvádza sa v stanovisku.

„ŠÚKL nemôže meniť svoj odborný názor na vakcínu na základe prieskumov verejnej mienky, tlaku ministra financií či hrozieb, ktoré jeho vyjadrenia vyvolali u určitej časti spoločnosti,“ konštatoval ŠÚKL s tým, že si nie sú vedomí pochybení v hodnotení proces z ich strany a obvinil Matoviča, že naďalej vysiela nepravdivé tvrdenia a vrhá pochybnosti na svoju prácu regulačného orgánu.

„Dnešnú tlačovú konferenciu ministra financií považujeme za pokračujúci mediálny útok zameraný proti riaditeľovi štátneho ústavu a inštitúcii ako takej,“ uzavrel ŠÚKL.

Baťová tiež počas diskusnej relácie verejnoprávnej RTVS v priebehu dňa pripustila, že vedenie organizácie bolo pre ňu čoraz ťažšie. Uviedla, že sa im vyhrážali a anonymne sa jej vyhrážali smrťou, ktorou sa údajne zaoberá polícia.

Súvisiaci článokMaďarská zmluva o Sputniku V ukazuje, že Rusko nenesie žiadnu zodpovednosť Čítaj viac

Matovič opakovane uviedol, že ŠÚKL konal skôr na základe politických ako profesionálnych motivácií. Po stretnutí 8. apríla s šéfom Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý vakcínu predáva na celom svete, Matovič tvrdil, že ruská strana požaduje, aby vakcínu vyhodnotilo iné laboratórium inde v Európe. rokovať s maďarskou vládou, aby sa umožnilo testovanie slovenských dávok Sputniku V pred ich uvedením na Slovensko.

Prezidentka Zuzana Čaputová začiatkom 15. apríla požadovala zverejnenie zmluvy o Sputniku V. Uviedla, že nespokojnosť Rusov so slovenským laboratóriom nebola dôvodom ich požiadavky, aby Slovensko vrátilo zakúpené vakcíny. Matovič na svojej tlačovej konferencii pripustil, že oficiálny dôvod uvedený v liste, ktorý RDIF poslal vláde 6. apríla, je ten, že Slovensko za dodávku nezaplatilo.

16. apríla 2021 o 10:03 | Zostavené zamestnancami spoločnosti Spectator

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu