Varovania zneli pred nízkou mierou zaočkovanosti medzi staršími ľuďmi

0
30

Slovensko bojuje o naočkovanie starších ľudí, pretože ministerstvo zdravotníctva oznamuje, že mladšie skupiny sa môžu zaregistrovať na injekciu.

Tento týždeň ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že slovenský očkovací program je teraz otvorený pre ľudí starších ako 40 rokov. Stalo sa tak iba tri dni po otvorení registrácie pre osoby vo vekovej skupine 45 – 50 rokov a sprevádzalo ho potvrdenie, že ministerstvo uvažuje o otvorení programu. čoskoro pre ľudí všetkých vekových skupín.

Hoci to pre mnohých mladých ľudí znie ako dobrá správa, odborníci tvrdia, že to vytvára znepokojujúci obraz toho, ako slovenský očkovací program celkovo postupuje – a mohlo by to Slovensko nechať uviaznuť s obmedzeniami blokovania do leta.

Odborníci tvrdia, že ak mnoho starších ľudí zostane v nasledujúcich mesiacoch neočkovaných, nemocnice zostanú plné pacientov s Covid-19, ktorí blokujú zdravotnú starostlivosť pre ostatných, a v určitej podobe zostanú zablokované opatrenia.

Nízka absorpcia u starších ľudí

Mnoho ďalších krajín s populáciou podobnej veľkosti stále očkuje iba ľudí v dôchodkovom veku.

„Presunuli sme sa do nižších vekových skupín, pretože ľudia sa nezaujímajú o očkovanie,“ uviedol pre Slovak Spectator ekonóm a analytik špecializujúci sa na proces očkovania Covid-19 na Slovensku Martin Šuster.

Posledné údaje ukazujú, že na Slovensku bolo zaočkovaných oveľa menej starších ľudí, ako je priemer EÚ, aj keď celková miera zaočkovanosti je podobná ako v iných štátoch EÚ. K 14. aprílu Slovensko podalo 22 dávok na 100 ľudí, zhruba rovnako ako Taliansko, Francúzsko, Nórsko a Írsko. Údaj vo väčšine krajín EÚ sa pohybuje od 20 do 25 dávok na 100 ľudí.

Slovensko však výrazne zaostáva za krajinami EÚ, pokiaľ ide o počet podaných dávok nad 80 rokov.

16. apríla 2021 o 9:38 | Nina Hrabovská Francelová

.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu